!-- Google Tag Manager (noscript) -->
Jaką kupić drukarkę?
Wybór sprzętu drukującego zależy od tego co zamierzamy drukować. Czy będą to wydruki kolorowe czy wystarczy zakup sprzętu jednokolorowego. Czy będzie potrzebny nam skaner do kopiowania dokumentów, moduł faksu czy praca w sieci. Urządzenia dostępne na rynku są dostosowane do różnych odbiorców stąd mają różne parametry. Dobra jakość drukowanych zdjęć przekłada się na wolniejszą pracę, zaś szybkie urządzenie oszczędzające czas pracy nie będzie przekładać się na jakość. Druk laserowy jest kosztowniejszy ale za to trwalszy, w przypadku drukarek atramentowych poniesiemy niższy koszt zużycia, otrzymamy lepszą jakość zdjęć ale żywotność sprzętu będzie krótsza. Nasi handlowcy chętnie służą pomocą w doborze urządzeń drukujących konfigurując ofertę o potrzebne dla użytkownika parametry.
Drukarka nie działa, choć wcześniej nie było problemów.
Sprawdź:
  • połączenia
  • czy nie pojawiły się jakieś komunikaty na monitorze lub drukarce
  • czy drukarka jest podłączona on-line
  • sprawdź czy program manager wydruku wybiera właściwą drukarkę (czy jest ona domyślna)
Może okazać się konieczne zainstalowanie powtórne oprogramowania drukarki
Czy stosując inne materiały eksploatacyjne, niż oryginalne, tracę gwarancje na drukarkę?
Nie traci się gwarancji. Natomiast może ona ulec ograniczeniu, jeżeli uszkodzenie zostało spowodowane użyciem nieoryginalnego materiału eksploatacyjnego. Ograniczenie polega na tym, iż naprawa może być odpłatna. Wszystkie inne zdarzenia, nie mające związku z zastosowaniem nieoryginalnego materiału eksploatacyjnego muszą być naprawiane w ramach gwarancji. Warto zapoznać się z kartą gwarancyjną producenta drukarki, gdzie te zapisy powinny być zawarte. Zalecenie: Sprawdź czy Twój dostawca materiałów eksploatacyjnych gwarantuje Ci naprawę drukarki, w razie uszkodzenia sprzętu z jego winy.
Jaka drukarkę wybrać do drukowania zdjęć ? Laserową czy atramentową?
Ze względu na jakość, zdecydowanie atramentową. Niższej klasy drukarka atramentowa poradzi sobie lepiej z wydrukiem zdjęcia, niż wyższej klasy laserówka. Warto zapoznać się z ofertą innych, specjalizowanych drukarek do druku fotografii.
Jaka jest „data przydatności” tuszy i kaset laserowych?
Ze względu na różne czynniki (aktualizacja oprogramowań, trwałość użytych elementów, blokady chipowe) należy przyjąć rok czasu. Nie oznacza to braku możliwości stosowania po tym terminie materiałów eksploatacyjnych, szczególnie tonerów. Warto, w takim wypadku, skontaktować się z dostawcą. Pryzmat udziela 2 letniej gwarancji na swoje wyroby.
Co to jest konserwacja drukarki i czy jest ona konieczna?
Przegląd konserwujący ma istotne znaczenie dla bezawaryjnej pracy drukarek i ogranicza powstawanie potencjalnych awarii.
Jego przykładowy zakres powinien obejmować:
  • sprawdzenie poprawności drukowania, celem zdiagnozowania stanu materiału eksploatacyjnego i drukarki
  • oczyszczenie wnętrza drukarki
  • oczyszczenie toru poboru papieru i innych istotnych punktów dla jakości drukowania
  • sprawdzenie stanu zbiornika odpadowego w drukarce atramentowej
  • wykonanie dodatkowych czynności konserwujących, bez jej rozbiórki, przewidzianych przez instrukcję drukarki, a nie wymienionych powyżej
Jak jest z tą szkodliwością tonera (proszku) i samej drukarki laserowej?
Jeśli kaseta z tonerem stosowana jest zgodnie z jej przeznaczeniem, nie stanowi zagrożenia. Preparat ten nie jest klasyfikowany jako niebezpieczny.
W przypadku wysypania się proszku z kasety należy ograniczyć możliwość jego wchłonięcia poprzez drogi oddechowe i chronić oczy. To zachowanie powinno być analogiczne jak w przypadku innych pyłów (tj. kurzu, cementu, mąki). Zgodnie z przepisami o odpadach zużyte kasety z tonerem należy zutylizować.
Często obawy dotyczą także ozonu, który i wytwarza się w procesie drukowania (dot. drukarki laserowej). Są to jednak ilości niewielkie i praktycznie w momencie wydostawania się poza drukarkę ulega on rozpadowi.
Czy mogę coś zrobić z zaschniętym dyszami? Czymś przemyć? Jak udrożnić dysze?
Można delikatnie przemyć chusteczką zwilżoną wodą. Idealnie gdyby była to woda destylowana, a chusteczka niepyląca. Można również pozostawić na dłużej głowicę z dyszami na namoczonej chusteczce. Najlepiej oddać drukarkę do serwisu, który odpowiednio zregeneruje głowicę i przywróci ją do stanu pierwotnego. 
Jak usunąć plamy z atramentu lub tonera na biurku, ubraniu?
Toner (proszek) - zdmuchnąć, wytrzepać. Nie wcierać. Przeprać wstępnie w zimnej wodzie, następnie standardowo. Nie powinno być problemów.
Tusz – efekt końcowy jest uzależniony od rodzaju tkaniny i rodzaju atramentu. Zwykle pozostają jednak plamy na odzieży.
Tkanina biała – wypierz tkaninę w zimnej wodzie z dodatkiem wybielacza chlorowego
Tkanina kolorowa – wypierz tkaninę w zimnej wodzie z dodatkiem amoniaku
Drukarka nie pobiera papieru. Co można z tym zrobić?
Należy  najpierw sprawdzić jaka jest przyczyna nie pobierania papieru. Jeśli na zadany wydruk drukarka nie odpowiada wina leży w komunikacji między komputerem a sprzętem drukującym. Natomiast jeśli po zadanym wydruku drukarka podejmuje pracę ale papier nie zostaje pobrany i pomimo kilku prób drukarki nie udaje jej się pobrać kartki papieru wówczas drukarkę należy poddać konserwacji w serwisie. Zapewne będzie konieczna wymiana rolki poboru papieru i separatora. Jest to prosta i tania naprawa, dająca natychmiastowy i skuteczny efekt.
Jak sprawdzić czy plamy na wydruku to wina kasety czy drukarki?
Jeżeli po wymianie kasety problem nie ustaje, wówczas najprawdopodobniej jest to wina drukarki.
Po włożeniu kasety drukarka zgłasza „brak kasety”. Co jest tego przyczyną?
Kiedy pojawia się komunikat „błąd pamięci materiału”:
  • kaseta z chipem; to on jest najprawdopodobniej uszkodzony (konieczna wymian kasety)
  • kaseta bez chipa; jest problem z połączeniem kaseta – drukarka. Jeżeli nie pomaga 2-3 krotne wyciągniecie kasety i jej powtórne wkładanie, należy wymienić kasetę.
Kiedy pojawia się komunikat „brak kasety” , „włóż kasetę”:
  • jeżeli nie pomaga 2-3 krotne wyciągniecie kasety i jej powtórne wkładanie, należy wymienić kasetę.
Co się stanie, gdy będę drukował po komunikacie „brak tonera”
Jakość wydruku będzie spadała, może nastąpić przepełnienie zbiornika resztkowego kasety i zabrudzenie wnętrza drukarki, wymagające awaryjnej konserwacji. Niektóre drukarki blokują jednak możliwość drukowania.
Co się stanie , gdy zignoruję komunikat „ wymień zespół optyczny”
Zazwyczaj nastąpi zablokowanie możliwości drukowania. Nie zalecamy resetowania starego zespołu optycznego, gdyż jakość wydruku będzie spadała, może nastąpić przepełnienie zbiornika resztkowego zespołu optycznego i zabrudzenie wnętrza drukarki, wymagające awaryjnej konserwacji.
Które rozwiązanie jest lepsze w drukarkach laserowych? Takie jak ma HP, czyli kaseta kompletna z wałkiem optycznym, czy takie jak np. OKI (wymienia się tylko pojemnik z tonerem)? A jak to wygląda w przypadku drukarek atramentowych (też są podobnie różne systemy)?
Polecamy system, w którym wymianie podlega wszystko. Czyli materiał eksploatacyjny posiada wałek optyczny lub w przypadku atramentówek dysze drukujące. Dlaczego?
  • wymieniamy każdorazowo wszystkie elementy odpowiedzialne za jakość drukowania
  • w przypadku awaryjnego uszkodzenia zespołu optycznego koszt wymiany samego zespołu optycznego jest b. wysoki
  • w przypadku uszkodzenia elektroniki lub dysz głowicy drukującej (co akurat zdarza się często w systemach dzielonych) koszt naprawy lub wymiany głowicy przewyższa nieraz wartość drukarki
Jak wyczyścić obudowę drukarki?
Można skorzystać z dedykowanych środków czyszczących lub zastosować wodę i detergenty. Nie stosować isopropanolu i acetonu. Przy tych czynnościach należy wyłączyć zasilanie drukarki.
Jak sprawdzić ile kartek mogę jeszcze wydrukować?
W wielu modelach drukarek laserowych jest możliwość wydrukowania stanu materiału eksploatacyjnego. Można to zrobić z pozycji menu drukarki lub korzystając z wyświetlacza. W wielu drukarkach atramentowych jest dostępna informacja o orientacyjnym poziomie atramentu.
Co oznaczają nazwy: produkt OEM, kompatybilny, zamiennik, regenerowany, refabrykowany, reprodukowany?
Dotyczy kartridży z atramentem lub tonerem:
Produkt OEM (Original Equipment Manufacturer-producent oryginalnego wyposażenia) - jest to produkt/wyposażenie znakowane marką producenta sprzętu.
Produkt alternatywny, inaczej "zamiennik" - jest to wyrób innego producenta niż OEM, zwykle tańszy, jednak ze względu na swoją obudowę, dopasowanie i funkcjonalność polecany do użycia zamiennie z produktem oryginalnym (OEM).
Produkt kompatybilny – to nowy materiał eksploatacyjny, wykonany z części będących zwykle kopią materiału OEM, najczęściej pochodzący z rynku Azjatyckiego (np: Chiny/Taiwan/Indie).
Produkt regenerowany – powstaje w oparciu o zużyty materiał eksploatacyjny, który zostaje ponownie dopełniony barwnikiem (atramentem lub tonerem) bez wymiany części istotnych dla jakości.
Produkt refabrykowany (reprodukowany)- jest wytwarzany ze zużytych oryginalych materiałów eksploatacyjny, w których części istotne dla jakości zostają wyminione na nowe. Jest to wyrób alternatywny powstający z poszanowaniem prawa własności intelektualnej producenta OEM oraz o najwyższym wskaźniku jakości do ceny.
Co robić aby pojemniki z tuszem nie zasychały.
Co jakiś czas (np. raz w tygodniu) należy uruchomić drukarkę - to najlepszy sposób. Szczególnie ważne jest to w przypadku drukarek, w których głowica drukująca jest na stałe zabudowana w drukarce, a wymieniane są tylko wkłady z atramentem.
Dlaczego po założeniu nowego naboju z atramentem drukarka pokazuje minimalny poziom tuszu bądź jego brak?
W układzie elektronicznym głowicy jest zapisana informacja, że oryginalny atrament został wydrukowany lub wkrótce się skończy. Należy wówczas taki komunikat zignorować.
Mam roblem z tuszem do drukarki Canon iP1600/iP1800/MP210/MP240/MP252
Gdy po zainstalowaniu nowego tuszu PRYZMAT, lub po wydrukowaniu kilkunastu stron pojawia się komunikat, że skończył się atrament i drukarka Canon nie drukuje należy:
W drukarkach Canon iP1200/iP1600/iP1800/iP1900 – nacisnąć i przytrzymać przez 5 sekund przycisk WZNÓW wznow na drukarce.
W urządzeniach wielofunkcyjnych Canon seria MP - nacisnąć i przytrzymać przez min. 5 sekund przycisk ZATRZYMAJ/ZRESETUJ zatrzymaj na panelu sterowania drukarki
Wyjątek – w urządzeniu Canon MP160 naciśnij przycisk Startstart
Przy stosowaniu regenerowanych materiałów eksploatacyjnych informacja o poziomie atramentu może nie być dostępna.
Drukarka HP Officejet Pro 8000 nie działa po włożeniu regenerowanego tuszu ILH940XL. Pojawia się komunikat „wykryto używaną kasetę drukującą”, mrugają diody na panelu sterowania, drukarka nie drukuje.
Wszystkie informacje o:
  • zainstalowaniu używanej kasety drukującej
  • upłynięciu daty ważności wkładu
  • kończącym się tuszu
należy zamknąć klikając na przycisk OK umieszczony pod komunikatem. Umożliwi to drukowanie, informacja o ilości atramentu nie będzie dostępna. Do urządzeń z faxem (np. HP Officejet Pro 8500) zalecamy stosowanie wkładów atramentowych PRYZMAT ILH940XL z chipem wskazującym aktualny poziom atramentu.
Jak wyłączyć funkcję "ochrony pojemników" w drukarkach HP?
Otwórz kolejno:
Start -> Wszystkie programy -> (wybierz: HP i model swojej drukarki) -> Asystent drukarki lub Przybornik HP -> Konserwacja drukarki lub Szacunkowe poziomy tuszu -> Ochrona pojemników HP

Należy zaznaczyć opcję: "Wyłącz ochronę pojemników HP" (1) i zapisać ustawienia (2). Poniżej prezentujemy okno Przybornika drukarki:

ochrona pojemników  *Jeżeli funkcja jest aktywna, to zużyty oryginalny pojemnik po atramencie nie może zostać wykorzystany przez firmę PRYZMAT do refabrykacji.
 Funkcja ochrony pojemników blokuje kartridże do pracy wyłącznie z jednym urządzeniem. Nie można zastosować ich ponownie w innej drukarce. Zablokowane, puste kartridże stają się w ten sposób bezużyteczne.
FaLang translation system by Faboba